Hemma bäst

Före midsommar gjorde jag ett upprop på Twitter. Jag efterlyste de som älskade sin stad. Gensvaret blev stort. Älskar är ett starkt ord. Passionen finns onekligen där och passion är en grundförutsättning och grogrund för en stark deltagarkultur.
Saktionerad eller inte.

Men vilken stad menar man när man pratar om “sin stad”? När jag pratar om det Stockholm jag älskar menar jag primärt Mariatorget och omedelbar närhet. Det är där jag bor och verkar. Faktum är att man -om valet finns- sällan flyttar längre än några kvarter
när man byter bostad. Hemma är alltid bäst.

Det finns visserligen ett gediget övergripande visionsarbete för de tre stora städerna men vem av oss kan redogöra för innehållet i det? Vad vill exempelvis Göteborg? Anyone?

När officiella staden pratar är det stort och övergripande. En stad som jag som invånare har svårt att känna igen mig i. Jag menar inte att det är fel, jag vill däremot föreslå att det borde finnas någonting mer grundat. ett slags lokalt visionsarbete. För om du frågar mannen på gatan vad han gillar och ogillar med sin stad så kommer du få omedelbara svar. Men de svaren är tyvärr bara relevanta för honom.

En grundinställning har och är att alla parter går in som kombatanter i ett utvecklingsprojekt. Om ambitionen finns att skapa en mer aktiv deltagarkultur kanske alla bör se över den
inställningen. För Nidbilden av en fastighetsexploatör är någon som kommer, tar och går. Det är svårt att trovärdigt ta en roll som drivare i en dialog om visionen när man får ett sånt
mottagande.

Lyckas man däremot driva visionen om platsen i samspel med alla som verkar och bor där så har man större förståelse för varför ett träd måste sågas ner eller ett parkeringsgarage byggas.

För förstår man vilka rattar man skall skruva på och varför så blir det ogreppbara lättare att förstå. Det är här det blir svårt på riktigt. Få klarar av att ta till sig abstraktioner. De som väl gör det tolkar dem efter eget huvud. När jag tänker på en stol och du gör det så tänker vi med stor sannorlikhet inte på
samma stol. Det är här kommunikationsarbetet är så avgörande.

Jag vill introducera begreppet “Det platsburna varumärket”. Ett ramverk för att förstå och driva platsens egenskaper. Det behövs verktyg att driva en aktiv deltagarkultur för att identifiera vilka rattar som finns, vilken inställning de har och vilka man skall
skruva på.

Aktörerna + Det platsburna varumärket = Projektets varumärke. Det kan verka löjligt enkelt men få aktörer är rustade för att genomföra den typen av övning.

4 reaktioner på “Hemma bäst

  1. Vilket underbart sätt att tänka angående bygg och miljö i lokalområdet. Samspel och engagemang mellan alla berörda. Det skulle leda till allt mer blomstrande lokalområden. Som smittar av sig på närliggande lokalområden. Osv osv. Fred på jorden ;DJa, verktyg för att driva aktiv deltagarkultur kan ju behövas inte bara av byggföretag. Hur ska man få grannar att samverka överhuvudtaget. När folk mest är intresserade av sitt och inte förstår att samverkan i högsta grad kan gagna dem själva. Gårdsfesterna, vart har de tagit vägen? Ja, eller bara att kallprata med grannen. Ibland känns det som det är murar mellan lägenheterna (och inte gipsväggar).Såna här ambitioner behövs verkligen. Go Martin Palacios, go!

  2. Jag arbetar med kommunikation i mer normala sammanhang men jag har stött på en bostadsrättsförening i Sollentuna som sedan några år långsiktigt arbetar med det som Du beskriver. De sysslar med långsiktigt varumärkesbyggande, vilket naturligtvis är väldigt ovanligt för en bostadsrättsförening där man annars normalt mest tjatar om städningen i tvättstugan.Föreningen har byggt upp hela sin verksamhet kring kommunikation och byggt upp ett starkt varumärke på bara några år. Från en vanlig förening bland många andra är man i dag ett förstahandsval i området. Det finns en kortfattad artikel om deras arbete här http://www.sbc.se/Documents/bostadsr%c3%a4ttsor… sidan 5.Kolla också http://www.solhjulet.com/index.php/bavaroise-er… Bättre exempel på arbetet med ett ”platsburet varumärke” är svårt att hitta. SkriverLennart Westman

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com Logo

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut / Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut / Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut / Ändra )

Ansluter till %s