Några dagar in i min semisemestern och jag har förbannat svårt att slappna av. Yoga, Läsa, Diska eller måla. Vad göra?
Jag gjorde noobmisstaget att inte ta ut en riktig semester. Konsulthjärnan i mig sa ”jag finns tillgänglig efter behov” och jag har ångrat det sen jag öppnade munnen. Nu försöker jag slappna av och hitta balans men kollar ändå likt förbannat alltid mail och telefon. Hjärnan går på högvarv och jag stressar upp mer än slappnar av. Dumt, dumt, dumt.
I helgen drog jag, hjärtat och skorporna ut till Finnhamn för att hitta nuet. Kan inte säga annat än att det var precis vad jag behövde. Förutom att jag blev lite lugnare i kroppen så fick jag även blodad tand på häret och nuet. Jag har ett enormt behov av att hitta tillbaks och stå mitt i kroppen. Hasa runt i videobrallor och förlora uppfattningen om vilken dag det är. Hårt jobb och hårt annat har tvingat mig ned/bortprioritera mig själv. Det funkar ju bra en stund men nu vill jag bara checka ut och ta det lugnt.
Skall se vad jag kan göra med tiden. Kan vara lite sent att plannera om semestern. Fram till dess letar jag quickfixes. Vad skall man göra för att hitta ro? Personligen gillar jag att laga mat, pilla med småprojekt och sova middag. Jag behöver mer. Boktips? Yoga? Diska? hjälp mig hitta sätt att stressa av så jag kan slappna av.

En välproducerad skiva på en bra stereoanläggning.
En välproducerad skiva på en bra stereoanläggning.